Ana Sayfa Dekorasyon Perde Yıkama

Perde Yıkama

324
0

Perde yıkama son zamanlarda perde çeşitlerinin artması nedeniyle oldukça önemli bir hal almıştır. Perde çeşitleri artık sadece bildiğimiz tül ve kumaş perdelerin dışına çıkarak, çok farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Stor, zebra stor, jaluzi, kruvaze ve lens perde çeşitlerinin her birinin kendine özel yıkama metodu bulunmaktadır. Eğer yıkama tekniklerini doğru uygulamazsanız, perdeleriniz kolay bir şekilde yıpranacaktır.

Stor Perde Yıkama

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası halini alan stor perdeler, kuru temizleme firmalarınca yıkanabilmektedir. Eğer bu firmalara vermeden evde kendiniz stor perde temizliği yapmak istiyorsanız, iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki, perdeyi mekanizmasından ayırarak düz bir zeminde yıkama işlemi gerçekleştirmektir. Bunun için sabun ve yumuşak bir fırçaya ihtiyacınız vardır. Fırçayı sabunlu suyla ıslatarak yumuşak hareketlerle perdeyi temizleyebilirsiniz. Bu aşamada sıcak suyla işlem yapmanız daha doğru olacaktır. Durulama kısmında ise soğuk su kullanabilirsiniz.  Perdenizi yerinden çıkarmadan temizlemek istiyorsanız, sabunlu ve suyu alınmış bir bez kullanarak perdeyi silebilirsiniz. Sonra ki aşamada ıslak bir bezle sabundan arındırabilirsiniz.

Stor perde yıkama fiyatlarında en iyi indirimleri alın 2020

Jaluzi Perde Yıkama

Jaluzi perdeler, modern görünümleriyle ofisler kadar evlerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu perdeler, üretildiği malzemelerden dolayı yıkanmadan temizlenme özelliğine sahiptir. Elektrik süpürgenizi kullanarak, jaluzinin arasına yerleşen tozları alabilirsiniz. Jaluzi perde temizliği için ıslak bir bez kullanabilirsiniz. Islak bezin yeterli gelmediği durumlarda sabunda kullanabilirsiniz. Sabunlu suyla ıslattığınız bezle jaluzinizin tozlarını alabilirsiniz.

Güneşlik Perde Yıkama

Güneşlikler evlerinizde hoş bir görüntü oluşturan önemli aksesuarlardır. Perdede kullanılan kumaş cinsine göre yıkamanın nasıl yapılacağı farklılaşmaktadır. Kumaş güneşlikler, çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu noktada narin yıkama programı ve en fazla 30 derecede yıkama yaptırılması önemlidir. Perde yıkama için özel olarak üretilen deterjanlardan kullanabilirsiniz. Perdenizi yıkayacağınız programın devrini düşük olarak ayarlamanız kırışıklığın önüne geçecektir. Aynı zamanda makineden çıkar çıkmaz perdeyi yerine takarsanız, kırışıklığı önleyebilirsiniz. Eğer güneşliğiniz beyazsa karbonat, soda ve kabartma tozu ile perdenin kararan yerlerini temizleyebilirsiniz.

Lens Perde Yıkama

Lens perdeler aynı anda birden fazla perdenin fonksiyonuna sahip olabilen perdelerdir. Bu nedenle lens perde yıkama oldukça önemli bir konudur. Bu perdelerin yıkanması için özel olarak üretilen torbalar bulunmaktadır. Bu torbalar perdenin renklerinin solmasını ve yapısının bozulmasını engeller. Bu torbaları kullanarak 30 derece sıcaklıkta ve 600 devirde yıkama yapabilirsiniz.

Tül Perde Yıkama

Tül perde yıkama işlemini makinenizin en düşük sıcaklık ayarında yapabilirsiniz. Makineye tüllerinizi düzgün bir şekilde katlayarak koymanız kırışıklığı önleyecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz