Ana sayfa Blog Obezitenin hedefinde kadınlar

Obezitenin hedefinde kadınlar

275
0

En Son Kadınca Haberleri

Yeni Asır’da yer alan habere göre obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarının başında gelirken, Türkiye’de obezite sıklığı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Kişilerin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyen obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, koroner arter hastalıkları, eklem rahatsızlıkları ve uyku apne sendromu gibi ek hastalıklara da neden olarak insanların yaşam süresini kısaltıyor.

Türkiye’de obezite tablosunun her geçen yıl olumsuz yönde ilerlediğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Umut Barbaros konuyla ilgili şunları dedi: “Obezite ‘sağlığı bozabilecek derecede anormal ya da fazla yağ birikimi’ olarak tanımlanmaktadır. Vücut yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının olması gereken düzeyin üstüne çıkmasıdır. Kişinin boy ve ağırlığı arasındaki ilişki bu nedenle çok önemlidir. Obezite beraberinde başka hastalıklara da neden olan sinsi bir hastalıktır. Kansere bağlı ölümler ve kanser artışı, obeziteye paraleldir. Özellikle erkeklerde kolon kanseri, kadınlarda da meme kanseri oranları obeziteye anlamlı derecede artmaktadır.

Tedavi edilebilir bir hastalık

Obezite hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Obeziteye sebep olan en önemli şey günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Bu nedenle alınan enerjinin tüketilen enerjiden az olması ve bu şekilde negatif enerji dengesi oluşturulmalıdır. Obezite tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi (diyet), egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmokolojik tedavi ve ciddi vakalarda cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir. Şişmanlık (obezite) ameliyatları ya da diğer bir sık kullanılan adıyla bariatrik cerrahi ameliyatları günümüzde başarı ile uygulanabiliyor. Aşırı şişman hastalarda diyet ve benzeri tedavi yöntemlerinin kalıcı başarı sağlama olasılığı % 1-2 kadarıdır. Bu yüzden aşırı kilolu hastalarda cerrahi tedavi en etkili yöntemdir.”

Nedenleri

Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı
Hareketsiz yaşam
Genetik etmenler, hormonal ve metabolik etkiler
Psikolojik nedenler
Zararlı alışkanlıklar; sigara – alkol tüketimi
Kullanılan bazı ilaçlar
Kadınlarda doğum sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler
Bilinçsizce yapılan diyetler hızla kilo alınmasına neden olabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here