Ana Sayfa Moda MERAK EDENLER İÇİN: AYAKKABI MODELLERİ- İSİMLERİ

MERAK EDENLER İÇİN: AYAKKABI MODELLERİ- İSİMLERİ

6847
0

Ayakkabı modelinin çok olması isminin de çok olmasına sebep oluyor. Peki siz kaç ayakkabı modelinin ismini tam olarak biliyorsunuz? Şüphesiz ki sayacağınız ayakkabı isimleri beş parmağı geçmez… Çünkü bayanlar ayakkabı alırken isminden çok modeline bakar.. Peki sürekli kullandığınız ayakkabının ismini bilmemek abes değil mi? Abes diye düşünüyorsanız makalenin tamamını okuyarak bu konuda bilgi sahibi olun….

Bayanlar sürekli ayakkabı değiştirmekte ancak bu ayakkabıların isimlerini bilmemektedir. Farkında olmayan modaya uyan bayanların ayakkabı konusunda biraz bilgilenmesi için ayakkabı modellerini ve ayakkabının kendisine özgün olan isimlerini sizler için derledik. İşte ayakkabı modelleri ve birbirinden farklı isimleri….ayakkabi-modelleri

 Topuğun Türüne Göre Ayakkabı Modelleri

*Clog Shoes (Takunya ayakkabı): Ahşaptan yapılan bu ayakkabı modeli ya tamamen ahşaptan ya da bir bölümü ahşaptan yapılarak yüzyıllar boyu kullanıla gelmiştir. Her yörede daha farklı üretilen bu ayakkabı ne kadar farklılaşsa da yine de birbirine benzemektedir.

*Kitten Heel Shoes (Kedi topuk ayakkabı): İnce ve alçak topuğu ile  bilinene ve Audrey Hepburn tarafından kullanılarak daha çok tanınan bu ayakkabı modeli topuğu sayesinde bu ismi almaktadır. Kimileri bu ayakkabı modeli için kedi yavrusu topuğu adını kullanmaktadır.

*Lita Heel Shoes (Lita topuk ayakkabı): Ahpaş olan topuğu ile popüler olan bu ayakkabı türü hemen hemen herkes tarafından beğenilmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır.

*Escarpin Shoes (İskarpin ayakkabı): Klasik ayakkabı türüne benzeyen bu ayakkabı modeli ölçekli ve oldukça yüksek topuklara sahiptir.

*Spool Heel Shoes (Makara topuklu ayakkabı): Makara şeklindeki topuğa sahip olan bu ayakkabı kalın başlayan topuk biraz daha aşağılara inerek incelmekte ve topuk bitmeden tekrar kalınlaşarak makarayı anımsatmaktadır. Rokoko ve Barok dönemlerinde sıklıkla kullanılan bu ayakkabı modeli bu iki dönemde popülerliği yakalamayı başarmıştır. Biriktirme topuk olarak da adlandırılan bu topuk biraz incelendiğinde kum saatine benzemektedir. Şekil itibariyle makara ve kum saatine benzeyen bu ayakkabı modeli bayanların beğendiği bir modeldir.

*Cork Heel Shoes (Mantar topuk ayakkabı): Farklı bir çok modele sahip olan bu ayakkabının en önemli özelliği topuğunun mantar olmasıdır. Diğer topuk türlerine göre biraz daha kalın ve rahat olan bu ayakkabı modeli eski dönemlerde de sıklıkla kullanılmış klasikliğe yakın bir ayakkabı modelidir.

*Wedge Shoes (Dolgu topuk ayakkabı ): Topuklu ayakkabı kategorisine giren bu ayakkabı modeli diğer topuklu ayakkabı modellerine oranla çok farklıdır. Normal topuklu ayakkabıların orta kısmında topuk bulunmazken bu ayakkabı modelinde orta kısımda da topuk bulunur. Yükseklik fazla olmasına rağmen ayakkabının topuğu düzdür.

*Wedge Heel Shoes (Kama topuklu ayakkabı): Dolgu topuk ayakkabı olan bu modelin ön kısmı alçak topuk kısmı(arka kısmı) oldukça yüksek olduğu halde dolgu topuktur. Mantar topuk ayakkabı kadar olmazsa da bu ayakkabı modeli biraz rahattır.

*Chunky Heel Shoes (Apartman topuk ayakkabı): Şekil itibariyle kare olan bu ayakkabı modeli oldukça yüksektir. Takoz şeklindeki bu ayakkabı modeli yüksekliği ve şekli bakımından apartman topuk adını almaktadır.

*Pump Shoes (Pompa ayakkabı): Şeritsiz, bağsız hafifliği olan topuklu bir ayakkabı modelidir. Rahat olduğu için sıklıkla tercih edilen bu ayakkabı modeli bayanların kalbini de fetih etmeyi başarmış durumda..

*Patform Shoes (Platform topuk ayakkabı): Ön ve arka kısmı birbiriyle uyumlu olan yüksek topuklu bir ayakkabı modelidir. Ayağı destekleyen yüksek topuklu bir ayakkabı olmasına rağmen kimilerince çok rahat bir ayakkabı modelidir.

*Stiletto Shoes (Stiletto ayakkabı): Eski dönemlerde (1930) çıkan bu ayakkabı modeli zarif ve ince topuğuyla oldukça ilgi toplamış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Yüksek topuklu olmasına rağmen çok ince bir topuğa sahiptir ve zarifliğiyle özel günlerde çokça tercih edilir..

ayakkabi-modelleri-isimleri

Modeline Göre Farklı Farklı Adlandırılan Ayakkabı Modelleri

*Oxford ayakkabı: Dikişli sekmeleri ve iri bağcığı   ile  göz dolduran bir model olan Oxford ayakkabı modeli dantelli, desenli, iri topuklu, düz topuklu olmak üzere bir çok çeşitten oluşmaktadır.

*Sivri burunlu ayakkabı modeli: Pointed toe shoes adıyla da bilinen bu ayakkabı modeli burun kısmında olan sivrilik nedeniyle bu ismi almıştır. Genelde topuklu olan bu ayakkabı modeli bot, çizme gibi ayakkabı türlerine farklılık getirilmesi için kullanılır.

*Ucu açık ayakkabı: Baş parmağın dışarıda kaldığı bu ayakkabı modeli topuklu  modellere uygulanır. Ucu açık olan ayakkabılar genelde sıcak yaz günlerinde tercih edilir ve oldukça rahattır.

*Düz ayakkabı: Topuk kısmına yer verilmeyen yerden bitme topukla üretilen ayakkabı modelidir. Genelde çok uzun boylular tarafından kamuflaj için kullanılır.

*Espadril ayakkabı: Farklı kumaşlardan (kanvas) üretilen ayakkabı modelidir. İsmi çok farklı gelse de sürekli kullandığımız modellerdir. Topuğu doğal liflerden örülmüş bir tabana sahiptir. Sportif takılmayı sevenlerin zevkine hitap eden bu model oldukça rahat bir türdür..

ayakkabi-modelleri-isimleri-2

*Önü açık ayakkabı modeli: Ucu açık ayakkabı modeline benzese de bire bir aynı değillerdir. Çünkü ucu açık ayakkabı modelinde sadece baş parmak dışarıdadır ancak önü açık ayakkabı modelinde bütün parmaklar açıktadır. Genelde topuklu (dolgu topuklu) olan bu model sahil kenarlarında dolaşmak için tercih edilmektedir. Düz taban, topuksuz olanları da mevcuttur.

*Babet: Rahatlığı ile bilinen sıcak günlerin dostu babetler hemen hemen herkesin ayağında bulunan düz tabanı ve hafif yapısıyla çokça tercih edilmektedir. Şüphesiz ki her bayanın ayakkabı dolabında babet vardır. Çünkü babet sıcak günlerin vazgeçilmezi…

*Slip on ayakkabı modeli: Cıvıl cıvıl renklerden  oluşan, kumaştan yapısıyla farklılığını ortaya  koyan bu spor ayakkabı rahatına düşkün bayanların en sevdiği ayakkabı modelleri arasında yerini alıyor. Desenli modelinin bulunması desen tutkunları için tasarlanmış..

*D’orsay ayakkabı modeli: 19. yüzyıl’da ortaya çıkan D’orsay ayakkabı modeli orta kısmı açık, parmak ucu ve topuk kısmı kapalı bir şekilde tasarlanmış farklı bir modeldir.

*Loafer ayakkabı modeli: Norveçte 1930’lu yıllarda ortaya çıkan bu  ayakkabı modeli Norveç’ten sonra Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Oldukça popüler olan bu ayakkabı modeli düz bir tabana sahiptir. Genelde ön kısımda bulunan püskül detayı ile şenlenen ayakkabı modeli ülkemizde de kullanılmaktadır.

*Converse Ayakkabı: Bu ayakkabının tanımı yapıldığında genelde “Amerikan tipi bağcıklı” cümlesi kullanılmaktadır. Bunun nedeni şüphesiz ki Amerike’da sıklıkla kullanılan sporlara benzemesidir. Düz tabanı, bağcığı ile oldukça rahat olan bu ayakkabı modeli ilk olarak yarım bot şeklinde üretilmişti. Modelin tutmasıyla tasarımcılar modeli biraz daha değiştirip spor boyutuna getirdiler. Şimdi de babet tarzında karşımıza çıkan converseler özellikle  okula giden öğrenciler tarafından tercih ediliyor..

*Mokasen ayakkabı : Kızılderiler tarafından kullanılan bu ayakkabı modeli bağcıksız, dikişsiz tek parça kumaştan oluşmaktadır. Ön kısmı boncuk ve işlemelerle süslüdür. Yumuşak dokusu ve esnek yapısıyla hem hafif hem de kullanışlı olan bu ayakkabı modeli biraz daha farklılaştırılarak günümüzde de kullanılmaktadır.

*Plastik ayakkabı modeli: Diğer adı jelly shoes olan bu ayakkabı modeli ismini jöleden almıştır. Jöle gibi parlak olan,  aynı zamanda yarı saydam olan bir türdür. 80’lı yıllarda ortaya çıkan plastik ayakkabı 90’larda biraz daha değiştirilerek tekrar piyasaya sürülen jelly ayakkabı hala da kullanılmaktadır…

 Kayış ve Bandına Göre Ayakkabı Modelleri

*T kayışlı ayakkabı: Genelde bilekten bağlanan bu ayakkabı modeli ön kısımda oluşan T şeklini aldığı için bu ismi taşımaktadır. Düz, klasik, topuklu, spor bir çok modeli olan T kayışlı ayakkabı modeli gelende düz taban olan modeliyle tercih edilir.

*Bilekten kayışlı ayakkabı modeli: Önü açık, bileten bağlı, düz taban ayakkabı modelidir.

*Mary Jane Ayakkabı: Genelde düz taban üretilen ayakkabının istisnai durumlarda topuklu türü de bulunmaktadır. Ayağın üst kısmında bir veyahut birden fazla bandın olmasıyla farklılaş ve yeni bir model olarak karşımıza çıkan ayakkabı modelidir.

*Topuktan kayışlı ayakkabı: Bir çok farklı modeli olan ayakkabı modelidir. Önü açık olduğu gibi önü kapalı da olabilmektedir. Topuklu bir tür olan bu tür önde gelen bir band ile topuğu sarıp sarmalamaktadır..

Ayakkabı modelleri bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kimisinin ismi oldukça tanıdık kimisinin ki ise hiç duymadığımız hatta telaffuz etmekte zorlandığımız  isimlerdir. Bir çok ayakkabı modelinin olması kombin yaparken acaba hangi ayakkabıyı giysem, sorusunu ortadan kaldırıyor. Çünkü bu kadar çok modelin var olması ayakkabı seçimini kolaylaştırıyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz