Ana Sayfa Blog Kordiseps Nedir? Ne İşe Yarar?

Kordiseps Nedir? Ne İşe Yarar?

107
0

Kordiseps, Hepialis aromoricanis türünden gelen bir mantardır. Geleneksel Çin Tıbbında 15. yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır. Bu mantarın sporları böceğin üzerine iner ve spor filizlenir ve hifler böceğin içinde büyümeye başlayarak miselyuma dönüşür. Miselyum ise böceği içeriden tüketmeye devam eder ve tamamen tüketildiğinde ve çevre koşulları uygun olduğunda, böceğin kafasından bıçak benzeri meyve veren gövdeli bir mantar üretilir.

 

Kordiseps Nedir?

Kordiseps dünya genelinde bulunan ve yaygın olarak diğer eklembacaklıları ve böcekleri enfekte eden 400’den fazla farklı türü içeren parazitik bir mantardır. Cordyceps sinensis’in yaşlanma karşıtı ve kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ham özütler ve biyoaktiviteleri üzerine yıllar boyunca pek çok araştırma yapılmıştır. Bu mantarda bulunan birkaç polisakkarit, nükleozid ve sterolün sağlığı desteklediği kanıtlanmıştır.

 

Kordiseps Ne İşe Yarar?

Yaşlı insanlar geleneksel olarak yorgunluğu hafifletmek, genel gücü ve aynı zamanda cinsel dürtüyü yükseltmek maksadıyla kordiseps kullanırlar ve araştırmacılar, antioksidan içeriğinin potansiyel yaşlanma karşıtı faydalarından sorumlu olabileceğine inanmaktadır. Antioksidanlar, hem yaşlanmaya hem de hastalığa yol açabilecek çeşitli bileşenleri nötralize ederek hücre hasarı ile savaşan moleküllerdir. Bununla birlikte, cordyceps’in insanlarda aynı yaşlanma karşıtı faydaları teşvik edip etmediği bilinmemektedir.

 

Kordiseps insülin etkisini taklit ederek kan şekeri düzeylerini sağlıklı bir aralıkta tutabildiğinden, diyabet tedavisinde son derece etkili ve yararlı olabilen çok özel bir şeker çeşidi barındırır.

 

Kordiseps böbreklere de yardımcı olarak şeker hastalığının tedavisine destek olur. Ve bu mantar, diyabeti olmayan kişilerde bile böbreklerin genel sağlığını iyileştirebilir. Antioksidan özelliklerinden dolayı araştırmalar, sıvıların atılmasına yardımcı olurken idrardaki proteini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çok fazla iltihaplanma, kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir ve araştırmalar, insan hücreleri kordisepse maruz kaldığı durumlarda, vücut üzerindeki iltihabı yükselten bazı proteinlerin baskılandığını göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz