Aşırı Terlemeyi Engelleme yöntemlerini biliyor musunuz? Aşırı Terleme neden olur?
Terleme, vücudumuzun kendini soğutma işlemidir, kontrol edilemez ve sağlığımız için gereklidir. Terlemeyle birlikte, vücudumuzdan su, tuz ve toksinler atılır. Vücut sıcaklığımız stabil halde kalır. Bazıları ise aşırı terlerler. Aşırı terleme fazla miktarda su ve tuz kaybına neden olacağı için ve rahatsızlık hissi yaratacağı için önemli bir sorundur. Aşırı terleme iki kategoride incelenebilir.

İlkinde, aşırı terleme genetik faktörlere bağlıdır ve genelde altta yatan başka bir sorun yoktur. Sağlıklı kişilerde de görülebilir. İkinci tipte ise aşırı terlemenin nedeni altta yatan bir hastalıktır.

Bu yüzden aşırı terleme sorununuz varsa bir endokrinoloji uzmanına başvurarak gerekli incelemelerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Genellikle ikinci tip aşırı terleme durumu, kaygı durumlarında, ateşli enfeksiyonlarda, tiroit hastalıklarında, şeker hastalığında, alkol ya da uyuşturucu bağımlılıklarında, kalp hastalığı, kanser, menopoz gibi durumlarda ortaya çıkar. Oldukça geniş bir yelpazenin sebep olabileceği 2. Tip aşırı terleme içi bir uzmana görünmek oldukça önemlidir.

 

Özellikle el ve ayak terlemesinden şikayetçi pek çok insan var. El terlemesi yüzünden tokalaşamayan ya da ayak terlemesinin yarattığı rahatsızlık ve kokuyla hayatı zindana dönen insan sayısı da az değil.

Aşırı terleme durumundan şikayetçiyseniz ve doktorunuz altta yatan ciddi bir hastalıktan bahsetmediyse ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız bunun birkaç çözümü var. Ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Ameliyatsız çözümlerde çeşitli losyonlar, kremler ayrıca iyontoferez denilen elektrik akımın düşük voltajlarla verilmesi yoluyla yapılan tedavi seçenekleri mevcut. Ayrıca botoks uygulaması da estetik cerrahların uyguladığı bir diğer tedavi şekli. Fakat tüm bu uygulamalarda aşırı terleme şikayetinin tamamıyla ortadan kalkmadığı da bir gerçek.

Ayrıca Aşırı terlem ile ilgili

Aşırı Terlemeye Çözüm ETS Ameliyatı Nedir?

Yazımızı okuyunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here