Ana sayfa Güzellik Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir

Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir

811
0

Ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanmasa da gözaltı morlukları can sıkan bir durum olabiliyor. Kişinin sosyal yaşantısının ve beslenme düzeninin önemli derecede etki ettiği gözaltı morlukları bazı doğal yöntemlerle tedavi edilerek giderilebilir.

Gözaltı morluklarının başlıca nedenleri

Bazı kişilerde genetik yatkınlık olsa da kimiz zaman düzensiz uyku ve aşırı yorgunluktan, kimi zaman aşırı stres ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan, kimi zaman da bazı ilaçların ve kozmetik ürünlerin yan etkileriyle gözaltı morlukları gözlemlenebilir.

Ayrıca gıda alerjisi durumlarında, kadınlarda hamilelik ve regl döneminde, demir eksikliği anemisi gibi nedenlerle de gözaltı morlukları oluşabilmektedir.

Gözaltı morluklarının hafiflemesi için yapılması gerekenler

Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku gözaltı morluklarına karşı mutlaka yapılması gereken unsurlar arasında yerini alıyor.

Gözaltı bölgelerinin hassaslığını düşünerek gözleri ovuşturmaktan kaçınmak gerekir.

Vücudun günlük su ihtiyacını karşılamak şarttır.

Sigarayı bırakmak, alkol ve tuz tüketimini de mümkün olduğunca azaltmak gözaltında oluşabilecek halkaların da önüne geçerek morlukları giderecektir.

Ayrıca makyaj temizleme ürünlerinde de cildinize uygun doğru ürünü kullanmanız makyajı temizlerken gözün aşırı ovalanmasının önüne geçecektir. Yanlış bir temizleme ürünüyle gözaltındaki kılcal damarlara hasar verebilir ve koyu renk halkaların ve morlukların oluşumuna neden olabilirsiniz.

Gözaltı morlukları için doğal öneriler

Salatalık: Salatalığı dilimleyerek gözaltı morluklarınız geçene kadar her gün 15 dakika kadar gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Limon ve domates suyu: Eşit miktarda limon ve domates suyunu karıştırarak 1 hafta boyunca günde 2 kez gözaltlarınıza sürebilirsiniz. Düzenli uygulama ile morlukların geçtiğini fark edeceksiniz.

Patates: Bir patatesi soyup ince ince dilimleyerek her gün 15 dakika kadar gözlerinizin üzerine koymanız gerekir. Patates gözaltı morluklarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Çay poşetleri: Siyah çay ve bitki çaylarının poşetlerinin soğumasını bekleyerek veya soğuk suya batırarak gözlerinizin üzerinde koyabilirsiniz. Gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olacağı gibi gözaltı morluklarının hafiflemesini de destekleyecektir.

Zerdeçal ve ananas suyu: Zerdeçal ve ananas suyunu karıştırıp maske kıvamına geldiğinde gözaltlarına sürerek 10-15 dakika kadar bekletip, yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Soğuk süt: Pamuk parçalarını soğuk süte batırarak gözaltlarına yerleştirmeniz gözaltı morluklarına karşı pratik bir çözüm olacaktır. 15-20 dakika kadar soğuk sütle gözlerinizi dinlendirmeniz gözaltı morluklarının da geçmesini sağlayacaktır.

Taze nane yaprağı: Yeterli miktarda nane yapraklarını ince ince kıyarak günde 2 kez 20 dakika kadar gözaltlarında bekletebilirsiniz.

Maydanoz ve yoğurt: 2 yemek kaşığı kadar ince kıyılmış maydanoz içerisine yeteri miktarda yoğurt ekleyerek gözaltlarına uygulayabilirsiniz. Gözaltlarında 15-20 dakika kadar bekleteceğiniz karışım gözaltı morluklarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Üzüm çekirdeği yağı, tatlı badem yağı gibi doğal ve bitkisel yağlar da gözaltı morlukları için en popüler ürünler arasında yer alıyor.

Gözaltı morluklarına çok daha pratik bir yöntem olarak bir kaşığı dolabın buzluk kısmında 20 dakika kadar soğumaya bırakın ve kaşığın soğumasıyla gözaltlarınıza soğuk kompres uygulayın. Aynı işlemi soğuk su dolu bir bardakla da gerçekleştirebilirsiniz. Kaşık veya bardaktaki soğukluk geçene kadar gözaltlarına tutmaya devam edebilir nu sayede gözaltı morluklarını hafifletebilirsiniz.

Evde yapacağınız pratik uygulamalar ile yüzünüzün güzelliğine gölge düşüren göz altı morluklarında hızlıca kurtulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here