Ana Sayfa Blog Ev dekorasyonlarında 2023 trendleri

Ev dekorasyonlarında 2023 trendleri

88
0
sohoantiq.com

2023 yılının ev dekorasyon trendleri arasında insanların evlerini kendi ruhani ve fiziksel sağlıkları için dekore etmesi görüşü yer alıyor. Wellness adı verilen bu görüş ile birlikte kişiler dekorasyon detaylarının mental ve fiziksel sağlığına iyi gelmesini ön plana alıyor.

Dekorasyonda sakin ve dinlendirici renk paletlerini kullanmak, sürdürülebilir mobilya ve aksesuarlar kullanmak, doğal malzemelerden üretilmiş mobilya ve aksesuarları tercih etmek, doğal ve iç açıcı bir unsur olan bitkiye sık sık yer vermek 2023 yılı trendleri arasına yer alıyor.

Dekorasyonda sürdürülebilirlik

Bu dekorasyon trendinde yenilenmiş malzeme kullanımı ile doğaya saygı ön plana çıkar. Mobilyanın üretim aşamasında çevreye saygılı bir yaklaşım benimsenir ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı gibi farklı yöntemlerle evinizi dekore edebilirsiniz.

Satın alacağını mobilyaların ahşap gibi doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat ederek hem sağlıklı bir yaşam alanı hem de doğaya katkı sağlayabilirsiniz.

Sahip olduğumuz mobilyaları ufak değişiklikler yardımı ile yenileyerek mobilyanızın sürdürülebilirliğini devam ettirebilirsiniz. Örneğin, masa, kitaplık, dolap ve tv ünitesi gibi mobilyaları boyamak, kulplarını değiştirmek mobilyalarınıza bambaşka bir görünüm katacaktır.

Mekanların tamamlayıcı unsuru olan halı tercihlerinde ise vintage halılara yer vererek sürdürülebilirlik anlayışını devam ettirebilirsiniz. Tercih ettiğiniz vintage halının tarzı ve rengi sayesinde odanızda bir bütünlük oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda vintage halıların dokuma halılar olması nedeniyle eşi benzeri olmadığı için dekorasyonlarda özgün bir tarz yakalayabilirsiniz.

Karanlıktan alınan ilham

2023 yılının dekorasyon trendleri arasında en çok dikkat çeken trendlerden biri de karanlık sonların sıklıkla kullanıldığı ve Dark Academia’ dan ilham alınan dekorasyon modellerinden oluşuyor.

Bu trend ev dekore ederken evin karanlık ve kasvetli olmasından çekinerek kullanmadığımız koyu tonları içeriyor. Koyu kahve, acı kahve, koyu lacivert, siyah, füme ve koyu yeşil tonlara mekanın birçok yerinde yer verilir.

Bu trendi ev dekorasyonlarında yer vermek için koyu tonları boya ya da duvar kağıdı olarak odanın en azından bir duvarında kullanabilirsiniz. Koltuk takımlarında, ya da ahşap mobilyalarda koyu renkleri tercih ederek hem sürdürülebilir anlayışını devam ettirebilir hem de Dark Academia anlayışına uyum sağlayabilirsiniz. Ayrıca odanızda koyu renkli bir etnik halıya yer vermek hem konseptinize uyum sağlar hem de odanın havasının değişmesine yardımcı olur.

Metal ve bitkilerin sağladığı uyum

 

Minimal ve sade bir tasarım anlayışıyla evinizi dekore etmek istiyorsanız ahşap ve metal görünümünü bir arada tercih edebilirsiniz. Bu dekorasyon tarzında mekan kendini mobilyalardan çok aksesuarlar yardımı ile kendini gösterir.

Ahşap ve metalin şık uyumunu masa, sehpa ya da ünite gibi mobilyalarda yakalayabilirsiniz. Mobilya haricinde metali dekoratif objelerle de tercih edebilir, mekan içerisinde bütünlük ve tarzı elde edebilirsiniz.

Mekanda bol bitki kullanımına yer verebilir, minimal ve sakin dekoratif objelere yer verebilirsiniz. Kullanacağınız bitkiler aynı zamanda ekolojik farkındalığın artmasında rol oynayacaktır. Odanızda bir araya getireceğiniz bu parçalarla birlikte minimal ve estetik bir mekan tarzı elde edebilirsiniz.

Duvar dekorasyonları

Duvar dekorasyonu mekan içerisinde hem bütünleyici hem de dikkat çekici bir alanı oluşturur. Duvarlarda dikkat çekiciliği arttırmak için mekanın duvarlarında 2 ya da 3 farklı renk tonuna yer verebilir hatta desenli bir duvar kağıdı yardımıyla güzel bir denge oluşturabilirsiniz.

Düz renk duvarlarınızda kullanacağınız aynalar odanıza şık bir görünüm vermenin yanında odanın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur.

Duvarda yapacağınız birbirleriyle uyumlu tablo kombinasyonları ile birlikte mekanın tarzını büyük ölçüde değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz