Ana Sayfa Blog Barkod Etiketleri – Egen Barkod Etiket

Barkod Etiketleri – Egen Barkod Etiket

74
0

Barkod, siyah çubuklar ile aralarında beyaz boşluklardan oluşan bir koddur. Bu kodlara kısaca barkod etiket adı verilir. Barkodlar, küçük bir alan kaplayan kodlardır, ama büyük miktarda veri depolarlar. Bu yüzden barkodlar özel yazıcılar kullanarak etiketlere yazdırılırlar. Barkod etiketleri optik makineler olan barkod okuyucular ile okunur.

 

Barkod etiketlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Barkodlar tüm etiketlere farklı boyutlarda ve biçimlerde basılabilmektedir. Barkodlar ürün etiketlerinin üzerine, zarflara, tebrik kartlarına, kısacası her ürünün üzerine yazdırılabilmektedir. Barkod etiketlerinin standart bir kalite ölçüsü vardır. Her barkod, barkod tarayıcılar tarafından okunabilmesi için minumum çözünürlüğe sahip olmalıdır. Bunu sağlayabilmek için bu etiketler özel yazıcılar kullanılarak yazdırılırlar.

 

Barkod Etiketleri Nerede Yazdırılır?

 

Her kurumsal firma günümüzde barkod etiketleri yazan yazıcılara sahiptir. Ticari firmalar genellikle kendi etiketlerini kendileri yazdırmaktadır. Kurumsal firmaların, işyükü fazla olan işletmelerin bu yazıcılardan edinmeleri günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak daha küçük işletmeler için barkod etiket basan firmalar da vardır. Bu firmalara başvurarak da barkod etiketleri yazdırılabilir.

 

Barkod Etiketi Nasıl Seçilir?

 

Barkod etiketi seçilirken etiketin kullanım amacı çok önemlidir. Etiketin iç veya dış mekanda mı kullanılacağı, hangi sıcaklıklarda kullanılacağı gibi özellikler, barkod etiketi seçmek için göz önüne alınması gereken temel faktörlerdir. Her barkodun dayanıklılık özellikleri kullanım amacına göre ayarlanmaktadır. Barkodların etiketlerinin uygun bir şekilde yazdırılması için tüm bu özelliklerin dikkate alınması gerekir. Örneğin bazı etiketlerin uzun süre dayanıklı olması gerekirken bazı etiketlerin kısa bir süre için dayanıklı olması yeterli olmaktadır. Barkodların etiketleri yazdırılırken iki farklı yazıcı kullanılır. Bunlar termal transfer ile doğrudan termal yazıcılardır. Doğrudan termal şeritli, termal transfer ise şeritsizdir. Termal transfer ile yazdırılan etiketler daha uzun süre dayanıklılığını korumaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz